For MATEK BEC12S-PRO Module for RC Airplane FPV
Quantity
Sold by: Infinitum
Wide 9V to 55V Operating Input Range with TVS protection 3x Output voltage options, 5.2V, 8V or 12V. Default 5.2V. Synchronous switching step-down (buck) regulator with typical efficiencies of 88% to 96% Supports continuous output current of up to 5A, peak current of 9A. Output ripple 30mV (VIN=50V, Output 5.2V @ 5A),60mV (VIN=50V, Output 12V @ 5A) Standby current: 5-10mA No reverse-input voltage protection Thermal Shutdown Output Short-circuit tolerant (2 seconds) Overcurrent protection & self-recovery Dropout voltage:2V (Input greater than equal 14V is required for stable 12V output) Pins distance:3.81mm Weight:5g Due to different product batches, the appearance may vary, which does not affect the use. Colour:Blue Material:Composite Materials Size:35x24x5.5mm Package Contents: 1 * BEC12S-PRO Module Only the above package content, other products are not included. Note: Light reflection and different displays may cause the color of the item in the picture a little different from the real thing. The measurement allowed error is +/- 1-3cm.